Koncert KROKE - Fundacja ROJT

 Save from the Forgetten 

  
Przejdź do treści

Menu główne:

Koncert KROKE

Notatka Prasowa
Fundacja Rojt wraz z Agencją Koncertowo Wydawniczą SOLO organizuje w Jeleniej Górze - Koncert zespołu KROKE z okazji
75 Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim
W dniu  21 kwietnia 2018r., organizujemy  koncert zespołu KROKE, który jednocześnie będzie upamiętnieniem ofiar pierwszego miejskiego powstania w okupowej przez Rzeszę  Europie. W  tym roku przypada jego 75 rocznica. Imprezą towarzyszącą wydarzeniu będzie organizacja  wystawy fotografii „Żydzi na Dolnym Śląsku” wraz z wykładem omawiającym problematykę powstania w getcie  warszawskim. Aktualnie z Prof. Pawłem Śpiewakiem uzgadniamy merytoryczny zakres wykładu oraz osobę prelegenta z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Zespół  KROKE ( w języku jidysz: Kraków) jest jednym z najlepszych zespołów na świecie grających tzw. muzykę klezmerską.
To też jeden z pierwszych zespołów, który wyszedł ze swoją muzyką do publiczności. Muzyków można było spotkać na ulicach i w klubach krakowskiego Kazimierza, kiedyś żydowskiej części miasta. Grali kompozycje dla jednych całkiem nieznane, w innych zaś budzące wspomnienie świata, który dawno odszedł w zapomnienie. To właśnie tam po raz pierwszy można było usłyszeć utwory, które w 1993 roku ukazały się na pierwszej, wydanej własnym nakładem kasecie zespołu.
Do „Ariela”, w którym często koncertowało KROKE, zawitała któregoś dnia Kate Capshaw, żona Stevena Spielberga, który realizował wtedy w Krakowie film Lista Schindlera. Reżyser szybko docenił ogromny talent KROKE i zaprosił grupę do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion, zorganizowanej dla ocalałych z listy Oskara Schindlera. Jednak to był dopiero początek wielkiej przygody. Spielberg przesłał kasetę KROKE Peterowi Gabrielowi, który w 1997 roku zaprosił zespół do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Publiczność gorąco przyjęła zarówno sam koncert, jak i debiutancką płytę Trio. Spotkanie to zaowocowało również wspólnymi nagraniami w Real World Studios. Fragmenty nagrania zostały później wykorzystane przez Gabriela na płycie Long Walk Home stanowiącej ścieżkę dźwiękową do filmu Rabbit – Proof Fence.                                                                    W 2006 roku utwór The Secrets of The Life Tree w wykonaniu KROKE znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha Inland Empire, a rok później, w 15. rocznicę powstania zespołu, KROKE wydało swój kolejny studyjny album Seventh Trip – energetyczną podróż po orientalnych szlakach muzycznych. Koncertują na stałe m.in. z Nigelem Kenedy’m, Anna Marią Jopek i wieloma wybitnymi artystami.
Będziemy wdzięczni za każdą formę wsparcia inicjatywy Fundacji Rojt poprzez wpłaty na konto fundacji nr 60 1600 1374 1837 0120 4000 0001 lub poprzez  płatność kartą kredytową poprzez naszą stronę internetową www.szalom.eu. Każda forma wsparcia będzie mile widziana.
Dodatkowo pragniemy poinformować, iż w ramach imprez związanych z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę  niepodległości planujemy, wraz z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce, zorganizowanie w Jeleniej Górze wystawy "Żydzi w polskich siłach zbrojnych" wraz z wykładem Artura Hofmana - Przewodniczącego TSKŻ.
ul. Elektoralna 13/103
00-137 Warszawa
tel. 691 505 250
e-mail: a.idziak@szalom.eu
IBAN: PL60 1600 1374 1837 0120 4000 0001 (dla PLN))
IBAN: PL33 1600 1374 1837 0120 4000 0002 (dla EUR)
BIC/SWIFT: PPABPLPK
(Bank BGŻ BNP PARIBAS S.A.)
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego