XI DNI PAMIĘCI - Fundacja ROJT

Przejdź do treści

Menu główne:

XI DNI PAMIĘCI

Notatka Prasowa
27 stycznia (środa) 2021 r.
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
mają zaszczyt zaprosić w dniu 27 stycznia na XI DNI PAMIĘCI. Łódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu -  edycja online
Już po raz jedenasty Łódź będzie obchodzić
DNI PAMIĘCI. W dniu 27 stycznia  2021 roku uczczony zostanie, ustanowiony przez ONZ , Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Po raz kolejny dzięki współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przez cały dzień będzie można skorzystać z ciekawej oferty dostępnej przede wszystkim online. W ramach XI DNI PAMIĘCI będzie można wysłuchać wykładu, obejrzeć wystawę poświęconą Chasydom, a szkoły będą mogły wziąć udział w ciekawej ofercie edukacyjnej.

Tegoroczne uroczystości rozpoczną się 27 stycznia na Stacji Radegast (oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych),  gdzie o godzinie 12.00 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem. Będzie to jedyne wydarzenie w ramach programu które odbędzie się nie tylko w sieci. Dla wszystkich zainteresowanych zapewniona jest transmisja online na żywo. Wieczorem, o godz. 18.00, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza na wykład Adama Sitarka „Auschwitz Birkenau. Historia obozu”.

Ciekawą ofertę edukacyjną przygotowało również Centrum Dialogu im. Marka Edelman. „Piramida nienawiści. Jak powstają totalitaryzmy?” to premiera online filmów edukacyjnych. Zajęcia opierają się na analizie pięciostopniowej skali uprzedzeń stworzonej przez amerykańskiego psychologa Gordona Allporta. Praca na tytułowej Piramidzie Nienawiści pozwoli prześledzić krok po kroku jak powstawały i działały wielkie XX-wieczne totalitaryzmy: nazizm, faszyzm i komunizm. Na zajęciach uczniowie zdobędą wiedzę na temat tego, jak niebezpiecznymi zjawiskami są stygmatyzacja i wykluczenie społeczne oraz uświadomią sobie konsekwencje tych działań, prowadzące do dyskryminacji i agresji. Filmy mogą być wykorzystywane przez nauczycieli i edukatorów. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów szkół średnich. Program dostępny będzie 27 stycznia od godziny 14.

Organizatorzy postanowili kontynuować inicjatywę Specjalnego Pakietu Edukacyjnego DNI PAMIĘCI dla szkół i grup zorganizowanych. Stanowi ona niewątpliwie główny trzon tegorocznej edycji. Edukatorzy z Muzeum Getta Warszawskiego, dr Halina Postek i dr Wiesława Młynarczyk, przez trzy dni przeprowadzą lekcje online dla szkół podstawowych i średnich. Swój program zajęć oparły na dziełach literackich które poruszały temat Zagłady i stanowią między innymi kanon lektur szkolnych. Oferta skierowana jest do uczniów w wieku 15-18 lat. Wirtualne lekcje rozpoczną się dzień przed oficjalnymi obchodami i potrwają do końca tygodnia, a wezmą w nich udział szkoły zarówno z Łodzi jak i z innych miejscowości województwa łódzkiego.

W tym roku, do programu online dołączył także oddział TSKŻ we Wrocławiu.

W ramach wydarzeń towarzyszących, 1 lutego organizatorzy zachęcają do ciekawych spotkań online z Tamarą Włodarczyk, która opowie o genezie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i dolnośląskich Żydach.
Eliezer Miuzrachi, kantor Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, zabierze nas w podróż muzyczną prezentując swój recital Pieśni Żydowskich.
W tym samym dniu będziemy mogli wirtualnie zwiedzić wystawę „Jorcajt – Czas Chasydów”, przygotowaną przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu oraz Muzeum Narodowe. Dodatkowo będzie można wysłuchać wspomnień Mordechaja Canina w interpretacji Tomasza Kwietko – Bębnowskiego.

Cały program dostępny będzie na stronie Facebook organizatorów i rozpocznie się o g.17.00.

Szczegółowe informacje oraz program XI DNI PAMIĘCI znajdują się tutaj: http://tskz.pl/xi-dni-pamieci-edycja-online/

Wydarzenia online transmitowane będą na Facebooku:

Wszystkie wydarzenia online są bezpłatne

ul. Grochowska 207 lok.60
04-277 Warszawa
tel. 691 505 250
e-mail: a.idziak@szalom.eu
IBAN: PL60 1600 1374 1837 0120 4000 0001 (dla PLN))
IBAN: PL33 1600 1374 1837 0120 4000 0002 (dla EUR)
BIC/SWIFT: PPABPLPK (Bank BGŻ BNP PARIBAS S.A.)
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego